Rolex Middle Sea Race’e bu yıl ülkemizi temsil etmek için Team Linea Rossa olarak katıldık
16815
post-template-default,single,single-post,postid-16815,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive

Rolex Middle Sea Race’e bu yıl ülkemizi temsil etmek için Team Linea Rossa olarak katıldık

Her yıl ekim ayında Royal Malta Yacht Club tarafından düzenlenen Rolex Middle Sea Race’e bu yıl ülkemizi temsil etmek için Team Linea Rossa olarak katıldık.

IRC 5 ve sadece iki kişilik ekiplerden oluşan Double Handed kategorilerinde yarışan Team Linea Rossa 19 ekim günü Malta Valletta’da ki Grand Harbour içinden start aldı.Farklı kategorilerde 100 ün üzerinde teknenin katıldığı 606 millik bir rotaya sahip olan Akdeniz’in en uzun açıkdeniz yarışında Team Linea Rossa ilk kez Double Handed kategorisinde 16 ekiple birlikte yarıştı.

İlk 4 gün hafif ve orta hızda rüzgarla devam eden yarışta ekibimiz ilk üç teki yerini korumayı başardı.Malta dan çıktıktan sonra sırasıyla Messina Boğazı’nı geçip Staromboli volkanik adasına devam eden ekibimiz bir sonraki hedef nokta olan Favignana adasına doğru seyrederken rüzgarsız alanda kaldı ve yirmi millik yolu neredeyse 24 saatte geçebildi.

Rüzgar hızının tekrar artmasıyla kendi sınıfında ilk 5 de tutunabilmeyi başaran ekibimiz yarışın 91. saatinden itibaren hızını arttıran rüzgar ile  mücadele etmeye başladı.

Sicilya adasının dönüşünden Panterello adasına kadar olan etapta rüzgar hızının 30 knotlara çıkmasıyla yarışın en zorlu anları başlamış oldu.Bu etapta teknenin ön taraftan su almaya başladığını fark eden ekibimiz su boşaltma işlemlerine başladı.Havanın kararmasıyla birlikte rüzgar hızının ada çevresinde 40 knotlara çıktığı ve ön gruptaki teknelerin yarış terk ettikleri haberleri gelmeye başladı.

Yelkenlerini küçülterek yarışa devam etmeye çalışan ekibimiz Panterello adası geçişinde tekne hızının 4 knotlara düşmesi ve su almaya devam etmesi nedeniyle güvenli seyir yapılamayacağını karar vererek yarışı terk etti.Gece boyunca adada konaklayan Team Linea Rossa sabah saatlerinden itibaren teknedeki suyu boşaltarak hazırlıklarını tamamladı.

Akşam saatlerinde tekrar yola çıkan ekibimiz 16 saatlik bir seyirden sonra Malta ya ulaşmış oldu.İlk defa bu yarışa katılan ekibimiz yarış terk kararını alırken güvenlik ve yarışçılık arasındaki ince çizgiyi göz önünde bulundurdu.

Sürekli dikkat konsantrasyon tekne hakimiyeti gerektiren özellikle son etapta olası kazalara ve kayıplara sebep olmamak için yarışı bırakma kararının ne kadar zor da olsa verilmesi gerekiyordu.

Bu yarış sayesinde bilgi ve deneyimlerini biraz daha arttıran ekibimiz sonraki hedefler için daha çok çalışması , teknik ve taktiksel anlamda eksiklerini gidermesi gerektiğini farketmiş oldu. TeamLineaRossa ekibimiz, Bu bilgi deneyimlerimiz ile birlikte Costal yarışında kazandığımız üçüncülük kupası ile birlikte ülkemize dönüyor.

Onur Tok ve Tuğrul Elbirler’i tebrik ediyor, Sorunsuz bir seyirle ülkemize dönüşerini bekliyoruz.